Určite ti je jasné, že láska sa dá prejaviť mnohými spôsobmi. Avšak táto téma je oveľa dôležitejšia pre náš každodenný život, než sa na prvý pohľad zdá.
Vieš o tom, že ak nebudeš poznať jazyky lásky svojich najbližších, celý život im môžeš svoju lásku dávať tak, že ju nebudú schopní naozaj cítiť a vnímať?
Na túto tému bola napísaná úžasná kniha 5 jazykov lásky od Garyho Chapmana. Ja som sa rozhodla vyspovedať Peťku Ragas, ktorá na túto tému robí prednášky a workshopy na Slovensku.
Vychutnajte si rozhovor, kde vám Peťka vysvetlí, aké jazyky lásky poznáme a pridá praktické tipy o tom, ako ich rozpoznať a hovoriť nimi.
____
Čo to znamená „jazyky lásky“ a prečo je dôležité ich poznať a pracovať s nimi v každodennom živote?
Po prečítaní knihy „5 jazykov lásky“ alebo absolvovaní prednášky si poviete:
„AHA, tak už to chápem!“
Budete rozumieť vete: „Ľúbim ťa“ aj keď ti to nehovorím slovom ale skutkom. A naopak.
Jazyk lásky a jeho dôležitosť vysvetlím na príklade o aute a nádrži.
Každé auto má nádrž na jeden druh pohonnej hmoty. Keď sa benzín minie, treba ho doplniť. Keď by ste do benzínového motora priliali diesel, môžete ho poškodiť.
Rovnako je to aj s ľuďmi, našimi srdiečkami. Keď moje srdce „jazdí“ na kvalitnej a dobrej strave, zbytočne mi budeš nosiť krásne kvety.
Keď chcem počuť od môjho manžela, že mu chutila večera, ide o slová pochvaly. Nepotrebujem pohladkať, vyvešať prádlo ani umyť riad. Chcem počuť poďakovanie alebo pochvalu.
Aké jazyky lásky poznáme a ako sa prejavujú?
Každý z nás má teda iný primárny jazyk lásky, ten ktorý chceme dostávať najviac.
Ide o:
Slová uistenia
Pozornosť (kvalitne strávený spoločný čas)
Dary
Skutky a služby
Fyzický kontakt
Ku každému jazyku lásky vypíšem pár príkladov:
Slová uistenia: pochvaly, poďakovanie, „Ide ti to dobre“, „Si šikovný/á,“… Ľudia, ktorých poteší, keď im poviete akí sú výnimoční, akí sú šikovní, ako dobre im ide nejaká činnosť, uistíte ich, že sa im darí, pochválite ich.
Pozornosť: aktívne počúvanie pri rozprávaní, spoločný film, prechádzka, hry,… Ľudia, ktorých poteší, keď sa rôzne veci robia spoločne s blízkymi.
Prijímanie darov: vyrobené alebo kúpené, či nájdené dary, suveníry z výletov, žiarivo zabalené… Ľudia, ktorých poteší, keď dostanú špeciálny dar alebo prekvapenie.
Skutky služby: upratanie, navarenie, oprava pokazeného, pomoc s domácimi úlohami, pomoc s nákupom,… Ľudia, ktorých poteší, keď pre nich spravíte niečo pekné.
Fyzický dotyk: objatia, dotyky, pohladkanie, škrabkanie, milovanie, bozkávanie, masáž, šúchanie uterákom hlavičku detí, … Ľudia, ktorých poteší, keď sa im venujete dotykom.
V tomto poradí nájdete jazyky lásky v knihách, článkoch a v testoch. Po osobnej skúsenosti by som toto poradie prehodila. Na prvé miesto, ako najdôležitejší jazyk lásky u mňa patrí POZORNOSŤ, pretože zahŕňa všetky jazyky lásky.
Pozornosť je, keď ti človek poďakuje, keď ti pochváli nový účes, keď si na teba nájde čas, keď pre teba niečo urobí, keď ťa objíme, či keď ti niečo kúpi. Venuje svoj čas a energiu pre kontakt s tebou.
Na druhé miesto by som priradila komunikáciu ako základ každého vzťahu.
Má každý človek iba jeden primárny jazyk lásky?
Už počas čítania si môžete všimnúť, ktorý jazyk je ten váš.
Ktorým jazykom lásky najviac prejavujete svoju lásku vy? Ten bude váš primárny.
Jazyk lásky, ktorým prijímate lásku od druhých môže a nemusí byť totožný/rovnaký.
Je fajn mať definovaný primárny jazyk lásky, neznamená to však, že sa podľa neho budete riadiť celý život. A hlavne pozor, často sa ten primárny jazyk lásky mení.
Deti do 5-6 rokov potrebujú všetky prejavy lásky. Dotyky, objatia, slovné uistenia, pochvaly, lásku slovom i skutkom, zbožňujú jedlo, darčeky, prechádzky a hry s rodičmi a blízkymi. Nemusí ho byť veľa, ide najmä o kvalitne strávený čas.
Myslíš si, že ak dlhodobo ignorujeme, že máme rozdielny jazyk lásky ako ten druhý, vedie to ku konfliktom? Alebo je možné si rozumieť aj napriek tomu, že to máme inak a neberieme to do úvahy?
Ak dlhšie ignorujeme potreby dieťaťa – plače, aby nám dalo najavo, že niečo nie je v poriadku.
Ak dlhšie nevyvenčíme psíka – vyciká sa v byte, aby nám dal najavo, že sme ho nevyvenčili.
Ak dlhšie ignorujeme telefonát blízkych – prídu sa osobne ukázať, že či ste v poriadku.
Ak sa dlhšie neučíme do školy – dostaneme zlú známku.
Ak niečo dlhšie ignorujeme, nie je to v poriadku, ono nás to dobehne. Je len otázkou času koľko vydržíme. Koľko vydržíme napríklad v pevnom krásnom vzťahu bez darčekov, bez pochvaly, bez milovania, …
Ak vo vzťahu komunikujeme, a vieme si povedať, že čo nám chýba, vieme konflikt a nedostatok vyriešiť. Venovať pozornosť jeden druhému si vyžaduje vlastné chcenie.
Určite je dôležité poznať jazyk lásky svojho partnera, ak sme vo vzťahu. Platí to však aj o iných ľuďoch z nášho okolia? Je dôležité poznať napr. jazyky lásky svojich rodičov či priateľov?
Mohli ste si všimnúť, že príklady o jazykoch lásky nepasujú len na partnerov a partnerky. Ale aj na naše deti, rodičov, súrodencov, kolegov v práci, spolužiakov a učiteľov v škole. O čo ľahšie sa nám bude komunikovať medzi sebou, keď sa navzájom budeme poznať aj po tejto stránke. 🙂
Podľa čoho najľahšie spoznáš akým jazykom lásky niekto „hovorí“?
Podľa mňa to zistíš práve podľa toho, ako sa k tebe správa.
Keď ťa bude stále objímať, má rád objatia.
Keď ti bude stále nosiť darčeky, chce aj on dostať.
Keď ti bude stále hovoriť, aká si krásna, že máš super novú sukňu, parádny účes… Aj ona chce dostať pochvalu či uznanie.
Všímajme si nielen okolie, ale aj seba samých.
Počula som, že na základe toho, aký má niekto jazyk lásky, zistíme aj to, čo mu najviac ublíži. Napr. ak ma niekto primárny jazyk lásky „slová uistenia“, zároveň platí, že mu najviac ublíži, keď ho niekto kritizuje alebo mu nadáva. Je to pravda?
Počula si správne Ivet. Je to tak.
Keď má niekto primárny jazyk lásky napríklad slová uistenia, zároveň platí, že mu najviac môžeš ublížiť práve nekonštruktívnou kritikou, škaredými slovami, nevysvetliteľným krikom. Toto si často neuvedomujeme najmä pri deťoch. Kričíme na nich: „Čo plačeš, však sa ti nič nestalo. Vráť sa, keď sa ukľudníš!“
Alebo ak majú fyzický dotyk na prvom mieste, teda pohladkanie a dotyky a objatia, najviac im ublížime bitkou po zadku či fackou. Detičky chcú mať od rodičov pohladkaný chrbátik na dobrú noc a nechcú byť poslané s krikom do postele, že je už veľa hodín.
Pozornosť súvisí s aktívnym počúvaním a venovaním sa na 100%. Ak tak nie je, cítime sa menej milovaní. Preto je fajn odložiť mobil ďaleko od seba, neumývať počas rozhovoru riad, ale len sedieť a vychutnávať si prítomnosť druhého. Na prechádzke sa rozprávať, pri filme naozaj pozerať film, pri spoločnej hre sa len hrať a neodbiehať.
Pri darčekoch to spoznáte jednoducho, keď uvidíte, ako darček od vás poputuje rovno na špeciálne miesto, na poličku, či do vitríny. Naopak, vie zraniť, keď darček ofrfleme, neodbalíme ho hneď, nevystavíme na oči.
A pri skutkoch a službách je to neuprataní, nenavarení, že nám nepomôžu s nákupom, že nám rodičia nepostrážia deti, že mi s ničím nikto nepomôže…
Na čo si dať pozor pri prejavoch lásky, aby boli naozaj autentické a nie také… „vynútené“?
Keď sa pozrieme na kvalitu času stráveného spolu, myslime na to, že 100%-ná pozornosť je veľmi odlišná od 50% pozornosti:
Objímam, lebo viem, že to má rada, no chcem mať hneď za tým.
Vypočujem si druhého, no v hlave mi behá vlastná pesnička / nevnímam ho.
Dávam darček, len preto, lebo má sviatok, ale bez citov.
Robím pre druhého obed, ale s nechuťou, že ho musím spraviť.
Ubezpečujem a chválim druhého, ale robím to za účelom, nech mu uchlácholím.
Príkladov zo života si vieme vybaviť určite veľa, nakoľko takýto prístup, dar, formu umelej pozornosti cítime veľmi rýchlo.
Zamyslime sa, čí dávame lásku úprimne so stopercentnou pozornosťou alebo naopak. Myslím si, že toto je jeden z kľúčov dlhodobých a zdravých vzťahov.
Myslíš si, že keď sa niekto naučí rozpoznávať jazyky lásky a pracovať s nimi, môže mu to aj zachrániť vzťah? Počula si už aj o takom prípade?
Gary Chapman je americký psychológ a vzťahový poradca a hovorí, že jednou z príčin neporozumenia v manželstve je to, že každý z nás hovorí iným jazykom lásky.
Súhlasím s ním, že je potrebné poznať jazyk lásky toho druhého a aplikovať ho vo vzťahu k milovanej osobe. Keď pochopíme, čo ten druhý hľadá vo vzťahu, čo mu chýba, vieme mu to poskytnúť. Avšak nesmie ísť o robotický proces.
Že viem, že má rád darčeky, tak ho budem zahŕňať darčekmi od výmyslu sveta. Stratí to po čase efekt. Osoba, ktorá má rada darčeky, a je to jej primárnym jazykom lásky, vycíti, že ten darček nie je z lásky.
Keď robím kurzy a ukážkové hodiny v rôznych spoločnostiach, najmä ak ide o predajcov, hovorím im, že poznať jazyky lásky svojich klientov je výhodou. Avšak budú ľahko prekuknutí, ak to budú využívať… karma im to vráti.
Jedine dary z čistej lásky budú s čistou láskou prijaté.
Je pravda, že keď sme čerstvo zaľúbení, „hovoríme“ so svojím partnerom všetkými piatimi jazykmi?
Hovorí sa to tak. Poznáme to pod pojmom „máme ružové okuliare“. Vtedy vnímame partnerov bez chýb, všetko im odpúšťame. Až postupne prichádzame na to, že to nie je idylické ako na začiatku.
Vďaka piatim jazykom lásky môžete vaše ružové okuliare mať dole a zároveň zaľúbenosť vo vzťahu predĺžiť až do nekonečna. Je to samozrejme makačka a práca pre oboch vo vzťahu.
Čo by si na záver odkázala všetkým Idealistom? 🙂
Povedať: „Mám ťa rád/rada, sa dá prejaviť rôznymi spôsobmi.“
Nájdite ten vhodný spôsob, ktorým reálne bude druhá strana počuť čo hovoríte.
______
Ďakujem Peťke za dlhý hodnotný rozhovor plný praktických príkladov.
Mimochodom, aký je ten váš jazyk lásky?
Napíšte mi do komentárov, som zvedavá! 🙂